BAZA WIEDZY
Szczególne wyzwania stojące przed branżą drukarską.
Specyfika niektórych branż, jaką jest np. branża związana z drukowaniem kart egzaminacyjnych i kart wyborczych, jest obarczona dodatkowymi wymaganiami dotyczącymi dystrybucji towaru. Są nimi min. krótka i szybka dystrybucja, zachowanie szczególnego bezpieczeństwa, dostawy do rąk własnych, potwierdzenia dostawy na odpowiednich dokumentach i konieczność dostarczenia przesyłki na piętro lub do odpowiedniego pomieszczenia. Przy tego rodzaju dystrybucji nie można opierać się o niesprawdzonych podwykonawców, zwłaszcza w świetle bezpieczeństwa i krótkiego terminu realizacji. Ważnym ogniwem jest też odpowiedni magazyn logistyczny, dający gwarancję pełnej kontroli dostępu do towaru. Ale chyba najważniejszy jest odpowiedni zespół, odpowiadający za ten projekt i jego współpraca ze wszystkim stronami uczestniczącymi w procesie.
Wyzwanie dla zapewnienia płynności procesów, w branży producentów zabawek, opis problemu.
Długoterminowa nieobecność części zespołu to przypadek, który spotkał lub może spotkać każdego przedsiębiorcę. Niewielka firma zajmująca się produkcją zabawek zderzyła się z takim właśnie problemem, kiedy we wrześniu ubiegłego roku 3 z 4 pracownic działu logistyki odeszły na długoterminowe zwolnienia chorobowe i opiekuńcze. Absencja dwóch z nich miała trwać około 3-4 miesięcy, natomiast trzecia pracownica nie potrafiła przewidzieć czy wróci w ciągu 8 miesięcy.
Wyzwania dla optymalizacji transportu w branży producentów nawozów
Sezonowość to kolejna z przeszkód, które utrudniają planowanie pracy i sprzedaży w firmach produkcyjnych. Istnieje wiele produktów, które nie cieszą się jednakowym popytem w ciągu całego roku. Prowadzi to do konieczności dostosowania wielkości produkcji w poszczególnych miesiącach do aktualnego zapotrzebowania na danym rynku. Do takich branż należy szeroko rozumiana branża rolnicza — zarówno ta, której głównym produktem są nawozy, jak i ta związana z produkcją maszyn i podzespołów rolniczych.
Optymalizacja kosztów transportu w branży automotive
Każda branża boryka się z innymi problemami w zakresie optymalizacji transportu i logistyki w przedsiębiorstwie. Racjonalizacja i usprawnienie tych procesów w zestawieniu z produkcją i montażem podzespołów są szczególnie ważne w branży automotive. Zsynchronizowanie dostaw części i podzespołów z linii produkcyjnej na linię montażową, często oddaloną o kilkaset kilometrów, z zachowaniem jak najniższych kosztów transportu i terminowości dostaw, to wyzwania, jakie stoją przed branżą motoryzacyjną.
Wyzwania dla optymalizacji transportu w branży elektronicznej.
Specyfika branży transportowej bardzo często wymaga indywidualnego podejścia do realizacji dostawy, uzależnionego od tego, jaki towar jest przewożony i jakie są oczekiwania Zleceniodawcy.
Podobnie wyglądała sytuacja przy współpracy z jednym z naszych Kontrahentów, który od niemal 8 lat działa w branży elektronicznej. Zajmuje się sprzedażą elektroniki użytkowej na rynku krajowym i na terenie niemal całej Europy. Nasz Klient sprzedawał zarówno sprzęt nowy, jak i używany, były to głównie laptopy, tablety, monitory i telefony, w przeważającej części sprzedaż była realizowana na terenie kraju, ale również na terenie Europy do krajów Unii Europejskiej, a także poza nią.
Wyzwania dla transportu w branży producentów AGD
Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed producentami sprzętu AGD, są wysokie i zmienne koszty transportu. Z prośbą o wsparcie, właśnie przy takim problemie, zgłosił się do naszej firmy jeden z krajowych producentów sprzętu AGD.
Naświetlił on nam sytuację biznesową w firmie i to, że udział kosztów transportu w finalnej cenie towaru jest dla niego zbyt wysoki, koszty transportu są niestabilne na przestrzeni roku, a terminowość dostaw nie zawsze jest zgodna z oczekiwaniami jego odbiorców.